Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Image 1
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Video 2 video thumbnail
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Image 3
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Video 4 video thumbnail
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Image 5
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Video 6 video thumbnail
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Image 7
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Image 8
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Image 9
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Image 10
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Image 11
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Image 12
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Image 13
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Image 14
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Image 15
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Image 16
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Image 17

Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) - Westfale Dressyrhäst

Lower Saxony, Tyskland

Pris

Startpris (auktion): 28 225 kr

Startpris (auktion)

Pågående auktion Slutar om

00 dagar 05 tim 02 min 37 sek
Start
Slutar

Detaljer

Kategori

DressyrhästHopphäst

Ålder

1 år

Mankhöjd

160 cm

Kön

Hingst

Nivå

Oinritten

Ras

Westfale

Färg

Mörkbrun

Temperament

Övrigt

Plats

Tyskland, Lower Saxony

3 videor

Se Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) i rörelse – klicka på en video för att titta

Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) video 1
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO)
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) video 2
Video 2
Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) video 3
Video 3

Klicka för att spela upp · Använd piltangenterna eller navigeringen för flera videor

Beskrivning

Cleo Blue NJE is een op 25 maart 2026 geboren hengstveulen van Cero Blue TN, uit een merrie van Lenardo x Grosso Z. Zijn vader Cero Blue TN is momenteel succesvol actief in de internationale springsport onder Willem Greve. De moeder Leona werd zelf succesvol ingezet in de springsport en is tot 1,35 m geklasseerd, zie foto’s en video. Cleo Blue NJE stamt uit een kleine, maar sportief succesvolle moederlijn waaruit al meerdere succesvolle springpaarden zijn voortgekomen. Cleo groeit bij ons op een natuurlijke en diervriendelijke manier op in een kuddeverband en verblijft 24/7 op de weide. Hij is gezond, goed ontwikkeld en toont zich als een bewegingslustig, alert en leergierig hengstveulen. Een interessant jong paard voor de springsport, met een sportief bewezen afstamming, dat nu op zoek is naar een nieuw thuis. Hij kan gespeend worden in het begin van Oktober. * Het paspoort werd aangevraagd en het is nog in verwerking bij het stamboek, houdt rekening met mogelijke vertragingen.

Hälsodokumentation

Härstamningsbevis finnsVeterinärbesiktigadHästpass finns

Härstamning

CERO BLUE TN
LEONA
CHACOON BLUE
DIE CERA
LENARDO
DONELLA
CHACCO-BLUE
CINDINA
BALOU DU ROUET
ZERA 23
LUPICOR
LAICA
GROSSO Z
DADDY'S GIRL 6
Föräldrar
Mor- och farföräldrar
Äldre förfäder
Far
Mor

Plats

Ungefärlig plats: NIEDERSACHSEN
Interaktiv karta • Klicka för att öppna i Google Maps 🐴

Platsen är ungefärlig för att skydda integriteten • Interaktiv karta drivs av Google Maps

Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO) befinner sig i Lower Saxony, Tyskland

Ytterligare information

Located in Niedersachsen

Kontakta säljaren

Kontakta European Sport Horse Auction om Cleo Blue NJE (CERO BLUE TN x LENARDO)

Personuppgifter
Ditt meddelande
🐎Bokningsförfrågan för provridning

Dina kontaktuppgifter delas endast med säljaren av den här hästen.

Vanliga frågor och svar

Hur köper jag en häst på ett säkert sätt?

Träffa alltid hästen personligen, genomför en veterinärbesiktning, verifiera all dokumentation och överför aldrig pengar utan att ha sett hästen först.

Vad bör jag kontrollera innan jag köper en häst?

Kontrollera hästens hälsojournaler, temperament och träningsnivå, och se till att den matchar din ryttarerfarenhet och dina mål.

Hur transporterar jag en häst efter köpet?

Ordna säker och laglig transport med en lämplig hästtransport eller anlita en professionell hästtransportör. Se till att hästen har det bekvämt, tillgång till vatten och att resan är planerad med vilopauser vid behov.